Temiz Su Contaları

Ebatlar: 63-75-90-110-125-140-160-200-225-250-280-315-355-400-450-500

SU VE İNSAN SAĞLIĞI

Yeryüzünün büyük kısmı su ile çevrilidir. Fakat içilebilecek su kaynakları kısıtlıdır. Bu kısıtlı kaynaklar kirletilmeden en uygun şekilde kullanılmalıdır.
Temiz olmayan sular insan sağlığı için büyük tehlikelere yol açabilir. Kirli suların kullanımından dolayı çok sayıda insan ölümüne neden olan Tifo, Kolera, Dizanteri, Mide ve Bağırsak hastalıklarına neden olmuştur. Bu nedenle temiz su kaynakları korunmalı kirli ve pis sular insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde uzaklaştırılmalıdır.

BİNA TEMİZ SU TESİSATININ BÖLÜMLERİ

1- Bina Dışı Temiz Su Tesisatı :Şehir şebekesinden başlayıp,bina girişindeki Ana Vanaya kadar olan ve genellikle toprak altına döşenmiş borulardır.Her tesisatçı müdahele edemez. Priz hattı (besleme borusu) da denir.

2- Bina İçi Temiz Su Tesisatı :Bina ana vanasından başlayıp en uçtaki su akıtma yerine kadar olan bu boru ağına bina içi temiz su tesisatı denir.

a) Dağıtım Boruları:Sayaçtan başlayıp kolon vanasına kadar olan yatay ve dikey borulardır.Toprak altında,üzerinde duvara gömülü veya kanal içinde döşenebilir.Toprak altına döşenen borular iyi izole edilmelidir.

b) Kolon Boruları:Kolon vanasından başlayıp,suyu bağlantı borusuna ileten dikey borulardır.Kolondan başlayıp su akıtma yerlerine giden dikey borulardır.

BORULAR DÖŞENİRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

1- Erişebilirlik: Temiz su borularının kullanım ömrü yapının ömrüne göre kısadır. Çeşitli nedenlerle arızalanması,onarılması veya değiştirilmesi gerekir. Bu nedenle temiz su borularına kolayca erişebilmek için mimari tasarım sırasında önlemler alınır. Buna erişebilmek denir. Önlem olarak;dikey ve yatay tesisat bacası yapılmalıdır.

2- Estetik: Açıkta döşenen borular göze hoş görünmeyebilir. Eğri ve şekilsiz,yamuk borular görevlerini yapsalar dahi istenmez. Dikey boruların tam dik, yatay borularında paralel olması gerekir. Yatay boruların yamuk olmaması için kelepçe kullanılmalıdır. Dikey borularda birbirine olan uzaklık ve duvardan açıklığın aynı olmasına dikkat edilmelidir.

3- Donma: Sıvı haldeki su donduğunda 1/12 oranında artar. Bu hacim genişlemesi boruların ve fittings malzemelerin çatlamasına neden olur. Önlemek için boruları izole etmek gerekir.

4- Koç Vuruşu: Ani açılıp-kapanan musluk ve vanalardan dolayı tesisatta basınç dengesizliği olur. Bunun etkisiyle tesisat ve elemanlarında zorlama ve ses meydana gelir. Bu da istenmeyen bir olur. Bunu önlemek için ani açılıp kapanan kullanılmamalı veya hava cebi yapılmalıdır.

5- Eğim: Yatay borularda en çok 0,005m eğim verilir. Eğim sayaçtan yukarı doğrudur. Nedeni; havanın kolaylıkla dışarı atılmasıdır.

6- Gürültü: Su hızının fazla olması Koç vuruşu ve boruların oynamasından dolayı gürültü oluşur. Bu da istenmez.

7- Terleme: Açıkta döşenmiş borularda havadaki su buharının soğuk yüzeye çarpması sonucu boru üzerinde damlacıklar oluşur, bu da borunun paslanmasına neden olur. Pası önlemek için,açıktaki borular izole edilmelidir.

8- Boru Tespiti: Açıkta döşenen borular duvara özel askı ve kelepçelerle sabitlenir. Boru ve kelepçe arasında kalacak mesafe boru çapına göre değişir. Bu kelepçe borunun kendi cinsinden veya ona uygun malzemeden yapılmalıdır.

9- Binanın Oturması: Çeşitli nedenlerden dolayı borular binaya girer ve çıkar. Bütün binalar zamanla oturur. Bu oturma neticesinde boruların zarar görmemesi için temel duvarından bir kılıf içinden geçirilmelidir. Boruyla kılıf arası yumuşak malzeme (macun,köpük) ile doldurulmalıdır.