Atık Su Boruları

Ebatlar: 50-70-100-125-150-200-250

SU VE İNSAN SAĞLIĞI

Yeryüzünün büyük kısmı su ile çevrilidir. Fakat içilebilecek su kaynakları kısıtlıdır. Bu kısıtlı kaynaklar kirletilmeden en uygun şekilde kullanılmalıdır.
Temiz olmayan sular insan sağlığı için büyük tehlikelere yol açabilir. Kirli suların kullanımından dolayı çok sayıda insan ölümüne neden olan Tifo, Kolera, Dizanteri, Mide ve Bağırsak hastalıklarına neden olmuştur. Bu nedenle temiz su kaynakları korunmalı kirli ve pis sular insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde uzaklaştırılmalıdır.

PİS SU TESİSATI

Tanım: Yapılarda çeşitli su akıtma yerlerinden gelen kirli ve pis suları insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde şehir kanalizasyonu bulunmayan yerlerde süzme veya çökertme çukuru bulunan, ileten boru ağının tümüne pis su tesisatı denir.

İyi Yapılmış Pis su Tesisatının Özellikleri

  1. Tam pis ve kirli sular kesintisiz olarak insan sağlığına zarar vermeyecek ve de insanları rahatsız etmeyecek şekilde bina dışına taşınmalıdır.
  2. Koku,Gaz ve böceklerin pis su borularından bir araya geçmesi önlenmelidir.
  3. Borular hava,gaz ve su sızdırmaz olmalıdır.
  4. Borular dayanıklı olmalı ve çabuk kırılmamalıdır.Yapının oturmasından zarar görmeyecek şekilde döşenmelidir.

BİNA İÇİ PİS SU TESİSATI

Su akıtma yerlerinden gelen pis suları binanın 1-1,5 m dışına ileten boru ağıdır. Kısımları şunlardır;

  1. Pis Su Ana Borusu:Kolonlardan gelen pis suyu toplayarak bina dışındaki rogar’a ileten boruya denir. Mümkün olan en kısa yoldan bina dışına çıkması gerekir. Genellikle bodrum kat döşemesi altından döşenir.
  2. Kolon: Katlardan gelen pis suyu düşey olarak aşağı ileten borudur. Mümkün mertebede dik döşenir.
  3. Kat Borusu: Su akıtma yerlerinden gelen pis suyu yatayda en yakın kolona ileten borudur.genellikle döşeme içine döşenir. Eğimine dikkat edilmelidir.
  4. Bağlantı Borusu:Su akıtma yerlerini,kat borusuna bağlar. Genellikle 50-70lik olarak döşenir.
  5. Havalık: Kolon üzerinde en üstteki kat borusundan itibaren çatı seviyesini yarım metre geçecek kadar döşenen borudur.